Polska

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich: co warto zobaczyć?

Piękne widoki, możliwość odpoczynku nad wodą oraz wspaniała przyroda – oto atrakcje, dzięki którym Mazury od lat są jednym z najpopularniejszych regionów turystycznych w Polsce. Wczasy na Mazurach to idealna propozycja dla tych, którzy lubią sporty wodne, jak i dla tych, którzy chcą spędzić rodzinny urlop na plaży. A jakie atrakcje czekają na tych, którzy postawią na wycieczki Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich?

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich to najsłynniejsza wśród żeglarzy trasa wodna, której pokonanie może się dla każdego okazać wyjątkową przygodą. Wycieczki po tej krainie mogą się jednak stać wspaniałym doświadczeniem i dla tych, którzy preferują rowerowe wycieczki, i dla tych, którzy stawiają na piesze wędrówki. Mazury mogą się przecież pochwalić nie tylko jeziorami, ale i wspaniałymi miejscowościami, kuszącymi ciekawymi pamiątkami z dawnych czasów.

Jedną z tych atrakcji, którymi może nas oczarować Szlak Wielkich Jezior Mazurskich, są okolice jeziora Mamry. Jednych może tu oczarować Kanał Mazurski i jego zabytkowe śluzy, innych Mamerki, znane z kwatery Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych III Rzeszy oraz licznych bunkrów, które najlepiej przypominają o przeszłości tego miejsca. Dla miłośników przyrody nie lada gratką na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich będzie jezioro Dobskie, przyciągające słynną Wyspą Kormoranów. Ten rezerwat przyrody cieszy się wielką popularnością wśród ornitologów, jednak nie tylko oni pojawiają się w jego rejonie. Moc atrakcji czeka też na te osoby, które zatrzymają się nad malowniczym jeziorem Niegocin. I ono może oczarować ciekawym otoczeniem, przy czym najważniejszą miejscowością nad jego wodami jest Giżycko. W tym popularnym ośrodku turystycznym, bardzo chętnie odwiedzanym przez żeglarzy, czeka m.in. dawny zamek krzyżacki oraz potężna twierdza Boyen – pruska fortyfikacja z XIX wieku, która do dziś zadziwia swą formą oraz rozmiarami. Mikołajki, nie bez powodu nazywane letnią stolicą Mazur, rejon jeziora Śniardwy oraz leśniczówka Pranie, w której często gościł Konstanty Ildefons Gałczyński – oto kolejne atrakcje, dzięki którym wycieczki po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich każdemu z nas sprawią wiele radości.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich to piękne widoki i liczne atrakcje, obok których nie można przejść obojętnie. To również bardzo dobre zagospodarowanie, dzięki czemu turyści mogą tu znaleźć tanie noclegi o każdej porze roku. A czy warto się tu wybrać? Kto kocha sporty wodne, kto lubi spacerować wśród pięknych jezior, ten turystyczne walory Krainy Wielkich Jezior Mazurskich doceni bardzo szybko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *