Chorwacja

Istria. Wyjątkowe miejsce w Chorwacji

Istria jest malowniczym półwyspem wcinającym się w wody Adriatyku. To idealne miejsce na wczasy dla całych rodzin, a zarazem jeden z najpiękniejszych zakątków Chorwacji. Istria kusi pięknymi krajobrazami i korzystnym klimatem, zaś spragnieni wypoczynku turyści znajdą tu dla siebie piękne plaże. Jeśli dodamy tego sporą ilość zabytkowych miast oraz uroczych wiosek rybackich otrzymamy coś, co można nazwać turystycznym rajem.

Istria stała się przedmiotem zainteresowania ludzi już w dawnych czasach. Po najstarszych gościach zachowało się sporo śladów w pieczarach oraz na szczytach gór. Początkowo mieszkali tu Ilirowie, później (w II wieku) wyparli ich stąd Rzymianie. Zabytki z okresu rzymskiego do dnia dzisiejszego można ujrzeć w wielu miastach, m. in. w Puli. Od VII wieku rozpoczyna się okres słowiańskiego osadnictwa na terenie półwyspu, jednak w XV stuleciu ziemie te zajęte zostały przez Wenecję. Istria w swych dziejach należała również do Austrii i Włoch, wchodziła w skład Jugosławii by z czasem stać się częścią Chorwacji.

Istria – co warto zwiedzić?

Choć na Istrii nie brak wielkich, wspaniałych miast (jak Umag, Porec czy Pula), warto przyjrzeć się bliżej również tym mniej znanym miejscowościom. Jedną z nich jest wioska rybacka Savadrija. Tu czekają i pola kempingowe, i hotele. Można tu podziwiać ciekawą latarnię morską oraz pozostałości do dawnej świątyni romańskiej. W Sipan można zaś zwiedzić ruiny starożytnej kolonii rzymskiej, zaś ze średniowiecznej zabudowy słynie Umag – miasteczko z własnym portem i domami z okresu średniowiecza. Średniowieczny klimat jest największym walorem kolejnego miasteczka o nazwie Buje. Tu można ujrzeć ślady dawnych obwarowań miejskich oraz pospacerować historycznymi, wąskimi uliczkami. Cennym zabytkiem miasta jest pałac w stylu gotyku weneckiego z XV wieku oraz kościół parafialny z ciekawym zbiorem gotyckich rzeźb.

Istria może pochwalić się również miejscami popularnymi wśród kuracjuszy. Istrskie Toplice do znane uzdrowisko, które swą karierę zawdzięcza ciepłym wodom o wysokiej zawartości siarki. Wiadomo, że z ich leczniczych właściwości korzystali już starożytni Rzymianie, którzy walczyli tutaj głównie z reumatyzmem. Do dnia dzisiejszego to uzdrowisko na brak zainteresowania kuracjuszy narzekać nie może, stało się również popularną miejscowością wypoczynkową. Tu Chorwacja ukazuje swe wyjątkowo atrakcyjne oblicze, zaś turyści chętnie korzystają z tutejszych bogactw. Noclegi mogą tu znaleźć bez problemów, zaś liczne hotele i pola kempingowe dają wiele możliwości szukającym ciekawej kwatery gościom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *