Polska

Drohiczyn: co warto zobaczyć?

Drohiczyn jest jednym z najpiękniejszych miast nad Bugiem, a wycieczki po jego terenie mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. Jakie atrakcje zasługują tu na szczególne wyróżnienie?

Zwiedzanie Drohiczyna to wyjątkowa lekcja historii, o której przypomina tu wiele zabytków. Ten ośrodek miejski może się pochwalić długą przeszłością, sięgającą połowy XI stulecia. To właśnie w tym czasie zaczął się kształtować ośrodek, który z czasem stał się jednym z najważniejszych miast na pograniczu polsko-ruskim. Nazwa miasta, pochodząca od ruskiego imienia Drogit (Drochicz), sporo mówi nam o założycielu miasta oraz o jego przygranicznym położeniu. W dziejach miasta i Rusini, i Polacy odegrali bardzo ważną rolę. Warto tu zaznaczyć, iż w 1253 roku w Drohiczynie odbyła się koronacja jedynego króla w dziejach Rusi – Daniela Romanowicza – prawnuka Krzywoustego. Prawa miejskie Drohiczyn otrzymał pod koniec XV wieku z woli Aleksandra Jagiellończyka, a jego rola w regionie konsekwentnie wzrastała. Efekt? W latach 1520 – 1795 Drohiczyn pełnił rolę stolicy Podlasia, stając się ważnym ośrodkiem życia naukowego, kulturalnego i gospodarczego. O czasach świetności Drohiczyna do dziś przypominają nam miejscowe zabytki, w gronie których nie brak cennych przykładów dawnej architektury. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

Jednym z tych miejsc, których w trakcie wycieczki po Drohiczynie nie można pominąć, jest Góra Zamkowa. To miejsce, w którym w okresie wczesnego średniowiecza istniało grodzisko, jest obecnie cenionym przez turystów punktem widokowym. Drohiczyn może się też pochwalić cennym zabytkiem sakralnym, czyli kościołem Trójcy Przenajświętszej z XVII wieku. W podziemiach tej świątyni spoczywają osoby wyjątkowo zasłużone dla Kościoła oraz dla Polski, a liczne tablice pamiątkowe przypominają o miejscowych biskupach oraz o wojewodach podlaskich. Ciekawie prezentuje się też klasztor pojezuicki, służący obecnie jako siedziba Wyższego Seminarium Duchownego. Schrony bojowe Linii Mołotowa, wciąż widoczne przy ulicy Zamkowej, Kopiec Pamięci Podlasia usypany w miejscu spotkania z Janem Pawłem II w 1999 roku oraz lotnisko papieskie – to kolejne ciekawostki, z jakimi można spotkać się w tym mieście. Drohiczyn znany jest też z interesujących placówek muzealnych. Muzeum Kajakarstwa, Muzeum Diecezjalne oraz muzeum, w którym skupiono się na historii i kulturze regionu to miejsca, dzięki którym wycieczki po tej części Podlasia staną się dla każdego z nas wyjątkowym doświadczeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *